Vyšlo dne 2.7.2015

Playford's Five o'Clock

Co je to Playford's Five o'Clock?
Oblíbený svěží letní ples, inspirovaný staletími osvědčenými zábavnými společenskými tanci. Také se mu říká Květinový ples, protože se na něj, nejen dámy, tradičně zdobí květinami.

Ples a výuku tanců vede Hana Tillmanová,
k tanci hraje ansámbl FRAGIUM16 pod vedením Pavla Jiráska.

KDE: Taneční sál Na Marjánce, Bělohorská 35/262, Praha 6-Břevnov.

KDY: Každoročně v neděli na přelomu května a června, od 17:00 do 22:00.
Nejbližší příští termín: 6. června 2021

PROGRAM

Hlavní náplní programu je samozřejmě tanec! Základ tanečního repertoáru tvoří oblíbené country dances ve svých proměnách od raného novověku (sbírky pánů Playfordů) až po kontratance a kolonové tance 19. století.
Ty jednoduché, kterých je většina, jsou vyučovány přímo na místě, pro zkušené tanečníky je vždy připraveno několik obtížnějších populárních kousků, na nichž mohou předvést svou taneční dovednost.

Součástí programu jsou předtančení kontratanců různých epoch, v ranějších ročnících se takto představily soubory historického tance Alla DanzaVillanella, v posledních letech patří předtančení absolventům kurzů Kontratance v průběhu staletí.

Velmi oblíbené je "Skotské okénko", v jehož rámci členové pražského Caledonian Clubu předvádějí tanec ze svého repertoáru a podílejí se na výuce některého skotského tance z repertoáru Ceilidh.

DRESS-CODE

Dobový kostým je možným zpestřením, není však nutný ani povinný.
První zmínky o country dances pocházejí z časů vlády královny Alžběty I., popularitu si nadále udržovaly a znovu ji získávají i dnes – lze je tedy považovat za "tance šesti století". Z toho můžete vycházet při volbě svého úboru a přizpůsobit jej libovolnému období od 16. století až po dnešní styl. Prosíme jen, aby to bylo oblečení společenské (což např. pro pány může být i světlá košile a společenské kalhoty, pro dámy vzdušné letní šaty...).
Dámy jsou laskavě žádány, aby se ozdobily květinami – do vlasů, k výstřihu, na zápěstí... podle vlastní fantazie a nálady.

Autoři fotografií jsou Jana Jarošů a Páv Lučištník.