Vyšlo dne 2.7.2015

Květinový bál

Oblíbený svěží letní ples, inspirovaný staletími osvědčenými zábavnými společenskými tanci. Svůj název si vysloužil tím, že se na něj dámy, a nejen dámy, tradičně zdobí květinami.

Ples a výuku tanců vede Hana Tillmanová,
k tanci hraje ansámbl FRAGIUM16 pod vedením Pavla Jiráska.

KDE: Taneční sál Na Marjánce, Bělohorská 35/262, Praha 6-Břevnov.

KDY: Každoročně v neděli na přelomu května a června, od 17:00 do 22:00.
Nejbližší příští termín: 6. června 2021

PROGRAM

Hlavní náplní programu je samozřejmě tanec! Ples je specifický tím, že přináší výběr zábavných tanečních kousků napříč staletími, základ tanečního repertoáru tvoří tance skupinové (kontratance, country dances, kolonové tance, čtverylky), od raného novověku až po 19. století.
Ty jednoduché, kterých je většina, jsou vyučovány přímo na místě, pro zkušené tanečníky je vždy připraveno několik obtížnějších populárních kousků, na nichž mohou předvést svou taneční dovednost.

Součástí programu jsou předtančení kontratanců různých epoch, v ranějších ročnících se takto představily soubory historického tance Alla DanzaVillanella, v posledních letech patří předtančení absolventům tanečních kurzů Hany Tillmanové a P.E.S. (Pražské elegantní skupení).

Velmi oblíbené je "Skotské okénko", v jehož rámci členové pražského Caledonian Clubu předvádějí tanec ze svého repertoáru a podílejí se na výuce některého skotského tance z repertoáru Ceilidh.

DRESS-CODE

Dobový kostým je možným zpestřením, není však nutný ani povinný.
První zmínky o country dances pocházejí z časů vlády královny Alžběty I., popularitu si nadále udržovaly a znovu ji získávají i dnes – lze je tedy považovat za "tance šesti století". Z toho můžete vycházet při volbě svého úboru a přizpůsobit jej libovolnému období od 16. století až po dnešní styl. Prosíme jen, aby to bylo oblečení společenské (což např. pro pány může být i světlá košile a společenské kalhoty, pro dámy vzdušné letní šaty...).
Dámy jsou laskavě žádány, aby se ozdobily květinami – do vlasů, k výstřihu, na zápěstí... podle vlastní fantazie a nálady.

Autoři fotografií jsou Jana Jarošů a Páv Lučištník.