Vyšlo dne 19.7.2021

Adele

Fred Astair je dodnes považovaný za jednoho z nejlepších tanečníků a muzikálovou hvězdu první velikosti. Vzor lehkosti a elegance, mistr nápaditých stepařských kreací, a ovšem také žádaný partner slavných hollywoodských hvězd - Ginger Rogers, Rita Hayworth, Audrey Hepburn... Dodnes můžeme obdivovat jejich souhru v četných filmových záznamech.

Nedochoval se ale žádný záznam tance s jeho první a dost možná i nejlepší partnerkou, s tou, která jej k tanci přivedla a díky níž se proslavil, a jejíž odchod ze scény ho velmi zarmoutil.

Byla to jeho vlastní sestra. Rodným jménem Adele Marie Austerlitz, známá jako Adele Astaire a později jako Lady Charles Cavendish.

Vyšlo dne 12.7.2021

Obraz není fotografie

Dobové obrazy jsou leckdy jediným náhledem a vodítkem, které nás spojují s určitou dobou a lidmi, zabývajícími se v oné době nějakou konkrétní činností. Jenže obraz není fotografie a nemusí zobrazovat skutečnost realisticky. Často se o to ani nepokouší.

Vážně, to něžné objetí dámy kolem ramen, a klidné až netečné výrazy všech dam skutečně neodpovídají tomu, co by se na tak neklidné vodě dělo. Člověk na loďce v peřejích se chová a vypadá úplně jinak. Ale o to na tomto obraze nešlo. A proč by také mělo?

Co myslíte – našel by se dobrodruh (a tři dobrodružky), kteří by chtěli podobným způsobem realizovat dobové vodáctví? Pokud o tom skutečném aspoň trochu něco ví?

Vyšlo dne 6.7.2021

Ze zámku přes oratoř do hrobky Trčků

Akce, která se koná v termínu saturday 10.7.2021

Zámek Opočno připravil na tuto sobotu, 10. července 2021, netradiční večerní prohlídky prostor, které nebývají běžně přístupné.

Sami se budete moci vydat ze zámku přes oratoř do hrobky Trčků, vlastním tempem, pouze za dohledu kustodů,
v čase mezi sedmou a desátou hodinou večerní.

Prohlídky doplní ukázkami renesančních tanců BENVENUTI, pod vedením Hany Tillmanové.
V případě příznivého počasí na nádvoří, v případě deště v obrazárně.

Těšíme se na vás!

Vyšlo dne 5.7.2021

Máme přece návod!

Jakýpak problém – vždyť existují dobové příručky, a v nich autentické návody, jak to dělali tenkrát. Máme to zapsáno, tak si to prostě přečteme, a jdeme na to. A budeme to mít přesně dobově!

Takový bývá postoj člověka, který se s nadšením vrhne do nějakého historického období, a chce to dělat přesně tak, jako tenkrát. Vydrží mu většinou do té doby, než se do toho textu skutečně podívá. Teprve pak třeba zjistí, že je to psáno nějakým divným jazykem (ona i stará čeština bývá dost překvapivá), a nějakým divným písmem a způsobem (např. záměny "u" a "v" nebo "s" a "f" bývaly ještě v renesanci zcela běžné), pokud ne přímo rukopisem. A pokud nadšením badatele neotřese ani setkání s touto nezvyklou formou zápisu, čeká ho ještě tvrdá konfrontace s obsahem a pak se samotnou realizací.

Zkusme si to ověřit na nějaké běžné činnosti dobře známé všem a nahlédněme třeba do staré kuchařské knihy.

Vyšlo dne 1.7.2021

Polka – a tance doby romantismu

Akce, která se koná v termínu sunday 3.10.2021 až sunday 28.11.2021

Cyklus tanečních lekcí, které představí rozmanité taneční způsoby tance zejména první poloviny 19. století.

Cílem je představit základní typy tanců užívaných v českém prostředí a střední Evropě, párových (polka, ländler, kvapík, valčík...) i skupinových (čtverylky, kolonové tance...), a osvojit si konkrétní dobově využívané taneční typy a choreografie – tak, aby je absolventi mohli úspěšně uplatnit na dobových bálech a jiných tanečních příležitostech.
Hlavním tancem tohoto kurzu bude polka, její variace a společenské využití, a samozřejmě její důkladné procvičování.

Tance pocházejí z dobových sbírek středoevropské provenience (Karel Link, Christian Länger, Louis Casorti, Sebastian Schiessler...)

Lektorka: Hana Tillmanová

Vyšlo dne 30.6.2021

Renesanční taneční 2021 – podzimní běh

Akce, která se koná v termínu friday 15.10.2021 až friday 10.12.2021

Renesanční taneční (pouze pro registrované) poběží na podzim na obvyklém místě od října do prosince 2021, vždy od 19:00 do 21:30, v těchto termínech:

1. lekce: 15. října
2. lekce: 22. října
3. lekce: 5. listopadu
4. lekce: 12. listopadu
5. lekce: 19. listopadu
6. lekce: 10. prosince

Rubriky: Výuka tance

Vyšlo dne 21.6.2021

O marnotratném synu

V raném novověku si malíři jako téma oblíbili jeden z proslavených biblických příběhů, obzvláště pak scénu kajícného návratu ztraceného syna a jeho vlídné přijetí ze strany odpouštějícího otce. Těch emocí, co se tam dalo vyjádřit!

Nás bude ale zajímat jiná fáze tohoto příběhu, totiž ta, kdy marnotratný synáček disponuje ještě dostatkem prostředků a v hlavě nemá nic lepšího, než je prohýřit v pochybné společnosti. Býval v tu dobu ještě dost dobře a hlavně módně oblečen (někdy i poněkud svlečen), a to nám poskytuje vítanou možnost zkoumat detaily dobového odění.

Vyšlo dne 15.6.2021

Renesanční taneční v Sedlčanech 2021

Akce, která se koná v termínu monday 19.7.2021 až saturday 24.7.2021

Týdenní kurz věnovaný populárním tancům období pozdní renesance.

Termín konání: 19. – 24. července 2021
Místo konání: Sedlčany

Lektorka: Hana Tillmanová

K taneční třídě:
Cílem kurzu je poskytnout účastníkům orientaci v taneční rozmanitosti vrcholné renesance a osvojení tanců, které patři do repertoáru dobových bálů.
Kurz je určen hlavně zájemcům, kteří už s renesančním tancem jisté zkušenosti mají. Pamatujeme ale i na začátečníky, kterým se dostane nezbytných základů a jednodušších tanců.

Vyšlo dne 14.6.2021

Titus

Pierre-Narcisse Guérin, Portrét dívky, 1794

Dámy, nevíte jak se učesat na dobový ples, když nemáte dlouhé vlasy? Není třeba zoufat ani shánět se po vlasech umělých, pokud zvolíte to správné období, váš krátký sestřih směle obstojí.

Ani na konci 18. století je totiž všechny neměly. Móda je šílená a najde inspiraci všude, dokázala ji najít i pod gilotinou. Odsouzeným na smrt se stříhaly vlasy nakrátko, hlavně vzadu na krku, aby se snadněji... no však víte.

Mnoho Pařížanek prý v tom našlo impuls k novému účesu. A říkalo se mu hodně vznešeně: à la Titus.

Vyšlo dne 7.6.2021

Empírové tance na Kačině

Akce, která se koná v termínu saturday 26.6.2021

Atmosféru slavnostního bálu přiblíží ukázky empírových tanců,
v rámci oživených prohlídek na nejkrásnějším empírovém zámku mezi Petrohradem a Paříží.

Tančí Pražské elegantní skupení,
pod vedením Hany Tillmanové.

Kdy: 26. června 2021, prohlídky od 11 hodin dopoledne.
Kde: zámecký sál, zámek Kačina.

Vyšlo dne 31.5.2021

Pradlenky... a ty další tři

Splendor solis, 1582, Pradleny

Občas jsem dostávala otázku asi tohoto znění:
Prosímtě, jak se mají správně tančit ty čtyři bránly, jak jsou tam ty pradlenky, a ty další, co si nemůžu vzpomenout... a jak jdou správně po sobě?

Otázka bývala motivována přesvědčením, že tyto čtyři bránly neoddělitelně patří k sobě, a že to tak zapsal už sám Arbeau. A jak už to tak v životě chodí, něco pravdy na tom je, a zároveň je to všechno trochu jinak.

Vyšlo dne 24.5.2021

Jen po anglicku?

Pod vlivem anglicky psané literatury a ovšem i austenovské filmografie občas vzniká dojem, že veškeré dobové tančení, které má smysl, je zapsáno anglicky a že bez Playfordů bychom si tanečně neškrtli. Že ti Playfordi jsou vlastně zdrojem multiepochálně využitelných tanců a že to bohatě stačí. Zvlášť když nám dalo takovou práci naučit se Hole in the Wall.

Pravda je, ve sbírkách The Dancing Master začalo hodně dobrého, alespoň písemně, to jsou první tištěné prameny obsahující country dances i s figurami tančenými přes několik staletí. Pravda také je, že se v Playfordských sbírkách najdou opravdu pěkné kousky – aby také ne, když je jich přes tisíc, a často s velice hezkou muzikou. Pravda je i to, že jsou mnohem rozmanitější a nápaditější než pozdější country dances z druhé poloviny 18. století, kterých je také požehnaně – aby také ne, když každoročně vycházely tiskem v počtu 24 kousků za laciný peníz.

Ale pravda je i to, že Playfordské sbírky přestaly vycházet roku 1728.

Vyšlo dne 19.5.2021

Devatenáctka na Marjánce 2021

Akce, která se koná v termínu monday 9.8.2021 až saturday 14.8.2021

Letní kurz společenských tanců 19. století.

Termín konání: 9. – 14. srpna 2021
Místo konání: Sál Na Marjánce, Praha 6

Lektorka: Hana Tillmanová

Obsah kurzu:
Cílem je obnovit a posílit taneční průpravu pro účast na dobových tanečních akcích od empíru až po secesi, což znamená osvojení a procvičení důležitých tanců pestrého repertoáru dlouhého 19. století. Výběr vychází ze středoevropských pramenů a představí oblíbené tance Čech a střední Evropy, přihlédne ovšem i k dobové zvyklosti přebírat "taneční novinky" ze zahraničí. Konkrétní tance vybereme na místě s přihlédnutím k úrovni a zájmu účastníků.
Taneční výuka bude vedena jako malotřídka a počítá s různou zkušeností zájemců – od začátečníků až po pokročilé a zběhlé.

Vyšlo dne 17.5.2021

Polka? Polka!

Tančíte polku? Ano? Rádi? A dobře? No tak to je skvělé!
Nebo ji neumíte, ale rádi byste se ji naučili? Výborně, to se dá zařídit.
Nebo byste ji tančili, kdyby jen bylo kde? I to se dá řešit.

Osobně tančím polku velice ráda a pokládám ji za skvělý tanec. A nepotřebuji k tomu ani taneční sál. Na plesech je ale výborná, protože báječně osvěží slavnostní atmosféru. A můžete si ji tančit po svém, úplně jednoduše, nebo si ji obohatit promenádami a figurami, pěkná bude tak i tak.

Vyšlo dne 11.5.2021

Květinový o páté

Akce, která se koná v termínu sunday 6.6.2021 17:00

Slavnostní vzpomínkový večer, koncipovaný jako setkání příznivců tradičních červnových květinových plesů.

Ukázky tanců: Hana Tillmanová a Pražské elegantní skupení (P.E.S.),
hudba: Fragium 16, řídí Pavel Jirásek.

KDY: Neděle 6. června 2021, 17:00 – 22:00
KDE: Taneční sál Na Marjánce, Bělohorská 35/262, Praha 6, Břevnov.

Vyšlo dne 6.5.2021

Pánský slunečník

V 19. století jsme zvyklí chápat slunečník jako čistě dámskou rekvizitu. Ale proč vlastně? Copak se nemohli před spalujícím slunečním žárem chránit i pánové? Je tak příjemné ukrýt se do stínu, tak proč si svůj vlastní nenosit s sebou?

V minulosti to pánové opravdu dělali. A nemuseli se jen schovávat pod slunečníček své dámy.

Vyšlo dne 6.9.2020

Poštovní bál je zrušen

Vážení tanečníci, příznivci dobových plesů a souboru staré hudby Fragium16,
s lítostí oznamujeme, že ples v kavárně Pošta je opět zrušený kvůli vládním nařízením.
Můžeme doufat, že se ples uskuteční na jaře v březnu 2021.

Vyšlo dne 26.8.2020

Zářijový Playford's dance club

Akce, která se koná v termínu friday 4.9.2020 19:00

Po delší době tu opět máme taneční večer pro milovníky různých forem kontratanců – od starých anglických old country dances přes módní kontratance doby empíru, kolonové tance a čtverylky 19. století až k současným skotským tancům z repertoáru ceilidh...

Playford's dance club je určen tanečníkům pokročilejším, předpokládá tedy znalost základních figur (cast off, sides, arms, back to back...) a principu progrese v kolonových tancích (longways), nebo schopnost hbitě si je osvojit za pochodu.
Absolvování předchozích večerů není podmínkou.

Tance si vždy předem připomeneme a projdeme, bez velkého zdržování – tak abychom stihli co nejvíc oblíbených kousků.

Vyšlo dne 26.8.2020

Renesanční taneční 2020 – podzimní běh

Akce, která se koná v termínu friday 2.10.2020 až friday 20.11.2020

Renesanční taneční (pouze pro registrované) poběží na podzim na obvyklém místě v říjnu a listopadu 2020, vždy od 19:00 do 21:30, v těchto termínech:

1. lekce: 2. října
2. lekce: 9. října
3. lekce: 30. října
4. lekce: 13. listopadu
5. lekce: 20. listopadu

Rubriky: Výuka tance

Vyšlo dne 3.8.2020

Kouzlo tanečních pořádků

Jistě nemusím vysvětlovat, co to jsou a k čemu sloužily dávné taneční pořádky, ty malé zdobné lístky, knížečky, i další hezké věcičky se seznamem tanců, k nimž se tužtičkou zapisovala jména... Mnohé dámy si je uchovávaly jako milou vzpomínku na příjemné večery svého mládí. Kdo chce, může se nechat unášet svou fantazií a představovat si tu romantiku, když přišel kavalír a slečna s uzarděním sledovala, jak píše své jméno k prvnímu valčíku. A kdo chce, může se realisticky zamyslet nad tím, jak asi bylo slečně, když se dívala do svého tanečního pořádku na třeba pouhá dvě zapsaná jména. Protože ona knížečka nebyla kouzelná a tanečníky nepřičarovala, o to se musela postarat slečna sama svým půvabem, chováním, a svou taneční a společenskou dovedností.

Zároveň se můžeme zamyslet nad tím, zda tato půvabná dobová záležitost může být prospěšná na dnešních dobových bálech.