Zobrazena rubrika Jen tak...

Vyšlo dne 10.4.2017

Jarní zvyky a hnízdečko

K jaru a jeho zpodobnění patří pohodová atmosféra, usmívající se krásné dámy nebo ještě lépe páry, květiny, procházky v přírodě... Ano, kouzlo přírody, která se probudila po dlouhé a tíživé zimě a rozvíjí se do nové krásy těšící smysly a duši. Bez radostně a čile šveholících ptáčků by to samozřejmě nešlo. I naši předkové nahlíželi na ptáčátka jako na symbol jara, ovšem způsobem, který nás možná překvapí.

Vyšlo dne 5.1.2017

Sama v cizí zemi

Poprvé mi tu fotografii nadšeně ukázal jeden muž, kterému se líbila jako skvělá momentka. Když jsem se s ní setkala později, byla vyložena jako demonstrace mužského harassmentu.

Není ani jedno ani druhé. Dvě americké dívky, cestovatelka Ninalee "Jinx" Allen Craig a fotografka Ruth Orkin, se roku 1951 setkaly ve Florencii a domluvily se, že spolu vytvoří obrazovou dokumentaci toho, co prožívá samostatná žena v cizí zemi, v době, kdy taková činnost pro samotnou ženu nebyla běžná.

Vyšlo dne 28.3.2016

Tam okolo Levoči

Levoča, Karl Frech, dřevořezba

Kolikrát už jsem slyšela úvahy na téma, oč by bylo krásnější žít "tenkrát". Protože tehdy, před dávnými časy, tehdy to bylo jiné, pojmy čest a sláva nebyly vyprázdněné, muži byli skutečnými muži a ženy skutečnými ženami a lidé žili naplno...

Nuže, posuďte sami.
Mám pro vás jeden příběh, který by se dnes již odehrát nemohl, protože dnes už je to jiné, než to bylo tehdy, před dávnými časy, tam okolo Levoči.

Vyšlo dne 24.12.2015

Krásné Vánoce!

Tančívávalo se kdysi i o Vánocích...
Krásné svátky a hodně zdaru v nadcházejícím roce!

John Leech, Fezziwig’s Ball, A Christmas Carol, titulní strana (1. edice, 1843)

Rubriky: Jen tak...

Vyšlo dne 31.8.2015

Souboj po česku

Národní listy uveřejnily v Denních zprávách 6. listopadu 1877 vylíčení neshody dvou pánů, která, jak už to tak v 19. století chodilo, vyústila až do vyzvání na souboj. Pokud vás zajímají podrobnosti této vzrušující události, neváhejte a čtěte dále...

Vyšlo dne 1.7.2015

O blogu

William Michael Harnett: Hudba a literatura (1878)

Tento blog s historickým tancem úzce souvisí a také od něj často odbíhá.

Je to logické a má to své důvody. Všichni, kdo se tancem minulých období chtějí zabývat dobře (ať už si pod tím představují cokoli), musejí k tomu přibrat další disciplíny. Je jich mnoho: hudba, a to především stará hudba, historie a každodennost minulých časů, divadlo a zejména hudební divadlo, výtvarné umění, dobové odívání, ale také pohybová průprava, různé formy a styly tance...

Stalo se to i mně. A já mám tak nějak potřebu si o tom všem povídat a psát a ne všechno se mi hodí do kolonek v encyklopedii.

Tanec je pohyb a pohyb je nedílnou součástí života. Stále přicházejí nové podněty. Chci se tu s vámi podělit o ty, které mi, vzhledem k mým zálibám a činnostem, připadají zajímavé.

Vítá vás Donna mobile.

Rubriky: Jen tak..., O blogu